گنبد شیشه ای استین گلس چه مزایایی نسبت به گنبد های گچ کاری شده دارند؟

گنبد استین گلس گنبدی با جلوه ی خاص در دکوراسیون داخلی

در گذشته در معماری داخلی از گنبد ها برای طراحی داخلی و نمای خارجی استفاده می شده است که اکثرا این گنبد ها از متریال گچی ساخته و اجرا می شدند. امروزه با پیشرفت علم و استفاده از متریال های گوناگون در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی از گنبد های شیشه ای که به روش استین گلس طراحی و اجرا می شوند استفاده می شود. در مطالب پیشین به مزایای گنبد های شیشه ای استین گلاس اشاره شده است.

گنبد های استین گلاس در طرح ها، ابعاد و اشکال مختلف طراحی ، ساخته و اجرا می شوند. گنبد های استین گلاس به دلیل استفاده از شیشه های تزیینی رنگی نوعی المان دکوراتیو خاص در نمای داخلی می باشد. از مهم ترین مزیت های گنبد های استین گلاس تامین نور طبیعی به شکلی خاص و بی نظیر است که زیبایی منحصر به فردی در فضا ایجاد می کند.

ایراچی به عنوان اولین مجری گنبد شیشه ای استین گلاس در ایران دارای ۱۵ سال تجربه ی موفق در ساخت گنبد های استین گلاس می باشد که شما می توانید از طریق این لینک نمونه کارهای این مجموعه را مشاهده کنید و در صورت مشاوره با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

در این مطلب می خواهیم گنبد های استین گلاس را با گنبد های گچ کاری شده مقایسه کنیم و برتری گنبد استین گلس را مطرح کنیم.

قابل ذکر است که گنبد های استین گلاس در مقایسه با سایر گنبد های دکوراتیو دارای مزیت های بسیاری می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تفاوت های گنبد استین گلاس با گنبد گچ کاری شده:

Glass Dome

مقایسه از نظر ساخت و اجرا

برای ساخت گنبد گچ کاری شده و طبعا تزیین آن مراحل زیادی طی می شود. در ابتدا ساختار گنبدی شکل آن با متریال بتن یا آهن ساخته می شود سپس در فضای فضای داخلی شروع به گچ کاری می شود و بعد تزیینات آن به آن متصل می شود. در نهایت باید از بیرون گنبد آب بندی شود تا از نفوذ آب باران جلوگیری شود.

از معایب گنبد های گچ کاری در طی ساخت این است که برای هر مرحله نیاز به یک پیمانکار متخصص به آن مرحله می باشد در حالیکه برای ساخت و اجرای گنبد شیشه ای استین گلس یک پمانکار از صفر تا صد پروژه را انجام می دهند همچنین مراحل ساخت گنبد استین گلس کمتر از گنبد گچ کاری شده می باشد.

مقایسه از نظر ترمیم و تعمیر

اگر گنبد گچ کاری شده دچار آسیب شود و نیاز به ترمیم و تعمیر داشته باشد ترمیم آن زمان زیادی خواهد برد و در آخر هم شکل ظاهری محل ترمیم شده کاملا مشخص می باشد. در عوض در گنبد های استین گلس بسیار مقاوم و پایدار می باشند و اگر هم نیاز به تعمیر داشته باشند هیچ گاه محل تعمیر شده مشخص نمی باشد.

مقایسه از نظر آب بندی کردن

موضوع آب بندی در اجرای گنبد ها از مراحل و مسائل مهم می باشد. در گنبد های گچ کاری شده آب بندی از طریق ایزوگام صورت می گیرد اما این نوع آب بندی پایدار نمی باشد که موجب خرابی  و آسیب گچ کاری های گنبد می شود. اما گنبد های استین گلس در برابر آب واکنشی نشان نمی دهد.

منبع :ایراچی.

By |2020-06-11T16:30:03+00:007th ژوئن, 2020|مقالات|0 Comments