یکی از زیباترین و پرخاطره ترین پروژه های استین گلاس اجرا شده گنبد شیشه ای بیضی بود که در ووید یک ساختمان مسکونی متعلق به خانواده قوامی انجام شد . در این پروژه که طراحی و اجرای آن توسط زهرا توت زاری و تیم اجراییش انجام شد , چالشهای فراوانی پیش روی قرار داشت . وجود یک لوستر بسیار زیبا و البته بسیار بزرگ که امکان حرکت دادن نداشت یکی از این موانع بود . مقطع بیضی و همچنین نامتقارن بودن آن از دیگر چالشهایی بود که تیم ما با آن دست و پنجه نرم کرد و در آخر به زیباترین شکل ممکن ساخته و به انجام رسید .

Alt Text

Alt Text

اولین استین گلاس خم  در ایران با این پروژه آغاز گشت . گنبد شیشه ای که با طرح مینیمال و ساده خود در یک پنت هاووس توسط مهندس یگانه طراحی و توسط زهرا توت زاری اجرا گردید . اجرای این گنبد شیشه ای سرآغازی بود برای معرفی و ساخت چنین پروژه هایی در فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان . این گنبد با استفاده از اتاقک بالایی آن آب بند شده و به صورت یک سازه کاملا خوابیده بر روی ووید لابی طراحی و اجرا شد . شیرینی اجرای این گنبد برای اولین بار در ایران هنوز هم باقی است .

مهراز یکی از جذاب ترین پروژه هایی بود که زهرا توت زاری در آن طراحی خاصی رابه نمایش گذاشت . استفاده از تکنیک رنگ های کوره ای , نقاشی روی شیشه و استین گلاس توانست در این پروژه زیبایی خاصی را با تلالو نور به ظهور رساند . استفاده از شیشه های فیروزه ای , تراشدار در کنار رنگهای صورتی ترکیبی بود که در این گنبد شیشه ای به زیبایی جلوه گر شد . گلهای طراحی شده در لچکی های سازه نگاه مخاطب را از سطح به اوج می رساند و عظمت گنبد شیشه ای را در نگاه بیننده صدچندان می کند .

Alt Text

Alt Text

گنبد شیشه ای با نقوش ایرانی و شیشه های رنگی(استین گلاس) و زمینه ای از شیشه های اوپال , توانسته این اثر زیبای معمارگونه را تبدیل به نگینی کند در مرکز این ساختمان مسکونی . آثار زهرا توت زاری به عنوان هنرمند معاصر در میراث فرهنگی ایران به ثبت می رسد و صاحب و مالک این سازه های منحصر بفرد به واقع مالک یک اثر از میراث فرهنگی کشور می باشد . ارزش افزوده ای که نام این هنرمند بر یک اثر عظیم و دست سازه ای ایجاد می کند توانسته ارزش آن را در مقیاس یک اثر هنری بسیار منحصر بفرد و خاص تعیین نماید . انجام این پروژه توسط تیم زهرا توت زاری و با طراحی ایشان در شهر ارومیه انجام شده است .

زمانیکه یک طراح ارشد داخلی قدم در مسیر طراحیهای خاص معمارگونه مینهد , تفاوت طرحها و نقشها به ظهور میرسند . طراحی در یک فضای مذهبی و بکارگیری نقوش و خطوطی که خود در واقع مفهومی از باورهای مذهبی را ندارند و هریک در جزء عضوی بی مفهوم هستند ولی در کثرت و قرار گیری در کنار یکدیگر مفهومی از تقدس , الوهیت , نورانیت و مذهب را به نمایش می گذارند به طور قطع نیاز به دانش و آگاهی از علومی دارد که تبلور آن در یک سازه مذهبی به نمایش در آمده است . نورهای رنگی که با چرخش از پایین به بالا  رسیدن به مفهوم خداوند را برای افرادی که در این محل در حال عبادت هستند جلوه گر می سازد . استفاده از شیشه های رنگی (استین گلاس) در فضاهای مذهبی در دنیا تعریف مختص به خود را دارد و همه هنرمندانی که آثاری در این زمینه دارند به این نکته توجه داشته اند . از جمله این هنرمندان زهرا توت زاری است که در طراحی و خلق این اثر جاودان که در مسجد اهل تسنن (جابری )  به اجرا درآمده قدرت اجرایی خویش را به ظهور رسانده است.

Alt Text

Alt Text

طراحیهای خاص آیینه از ایران قدیم , ونیز و مورانو الهام بخش زهرا توت زاری بوده اند برای طراحی و ساخت آینه دکوراتیو منحصر بفردی که می تواند در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گیرد . آینه هایی که به طور انحصاری برای هریک از صاحبان آنها با توجه به شخصیت و خواسته هایشان ساخته شده و تنها یک عدد از هر کدام از آنها وجود دارد . آیینه حجمی با تراش و پتینه و گلهایی از شیشه های دست ساز مورانو زیبایی باشکوهی را برای این آیینه دکوراتیو فوق العاده که بر روی شومینه نصب شده است ایجاد کرده اند .طراحی و اجرای خاص این آیینه اثر نهایی را قابل مقایسه با آیینه های دست ساز ایتالیایی ساخته که انجام آن تنها از یک هنرمند آشنا به تکنیکهای متعدد شیشه گری , با تجربه سالیان متمادی و آشنا به اصول طراحی بر می آید .

تزیین دیوار با آینه دکوراتیو تکنیکی بود که شاید بسیاری از افراد آن را اجرا کرده باشند ولی استفاده از آینه و خط نگاری آن هم خط نستعلیق اصیل ایرانی توسط آینه بر روی دیوار , شاید هنرنمایی بود که زهرا توت زاری در یکی از پروژه های خود آن را طراحی و اجرا نمود . طراحی صحیح کار با آگاهی از ماهیت آینه و همچنین استفاده از تکنولوژی واترجت توانست در اجرای صحیح و کامل این پروژه تاثیر گذار باشد . استفاده از دو رنگ آیینه در این دیوارنگاری طرح را به خوبی نمایان ساخت و با تلالو نور توانست زیبایی منحصر بفردی را در فضای داخلی ایجاد نماید .

Alt Text

Alt Text

نورپردازی سقف با استفاده از شیشه های رنگی (استین گلاس)  دست ساز در این محموعه ساختمانی انجام شد . طراحی اختصاصی آن با توجه به موتیفهای به کار رفته در سایر قسمتهای ساختمان توسط زهرا توت زاری انجام شده و در کارگاه ایشان اجرا شد . تیم نصب مجموعه با ظرافت و دقت لازم سازه و شیشه ها را در محل نمصب کردند . در کلیه پروژه ها ایشان با وسواس زیادی قسمتهای پایانی کار مانند نورپردازی و دکور مرتبط با سازه را چک کرده و به پایان می رسانند .