زهرا توت زاری هنرمند استین گلاس


زهرا توتزاری هنرمند سرشناس استین گلاس در ایران است. کارهای گنبد شیشه ای، نورگیر شیشه ای و آینه دکوراتیو او جلوه ی خاصی به دکوراسیون مکان مورد نظرتان میدهد.

این روز ها اکثر ما به دنبال این هستیم که خاص و متفاوت باشیم. اگر در حال ساختن ساختمانی جدید هستیم معماری داخلی خاصی را برای ساختمان لوکسمان درنظر گرفتیم. اگر مدیر یک شرکت بزرگ و مطرح هستیم، خواهان فضایی جذاب و متناسب با جایگاهمان میباشیم. و یا حتی در دکوراسیون داخلی ساختمان لوکسمان هم وسواس به خرج میدهیم. و دوست داریم که همه چیز در نگاه اول بسیار چشمگیر و منحصر به فرد باشد.

برایتان پیش آمده وارد جایی شوید که محو معماری داخلی خاصش شده باشید؟ جایی که ترکیب شیشه رنگی و گنبد شیشه ای هایش فضایی بسیار مجذوب کننده را پدید آورده باشد؟ یا آینه دکوراتیو های خاص اش، فضا را زیبا و گیرا کرده باشد؟ این همان معماری داخلی خاصی است که ممکن است شما دنبالش باشید: “هنر استین گلاس”

استین گلاس یک تکنیک دست ساز است. که انواع شیشه رنگی های طرح دار، تراش دار و بافت دار را به صورت یکپارچه به هم متصل میکند. و باعث به وجود آمدن همان فضاهای زیبا و جذاب میشود. استین گلاس همان هنری است که هر سبکی که طراح در نظر داشته باشد، با آن قابل اجراست. و باعث می شود ساختمان های لوکس و زیبا پدید آیند.

زهرا توتزاری_گنبد شیشه ای
استین گلاس
استین گلاس

حال این سوال پیش می آید که کار استین گلاس ساختمانمان را به چه کسی بسپاریم؟

زهرا توتزاری ، هنرمند استین گلاس ( استین گلس ) است. او کارشناسی صنایع دستی با تخصص شیشه دارد. و کارشناس ارشد طراحی داخلی با تخصص استین گلاس از آکادمی شیشه در ایتالیا است.او اولین تولید کننده ی شیشه استند گلاس در ایران است. اساتید نام بانوی شیشه ی ایران را به زهرا توتزاری داده اند. زیرا تمام سال های فعالیت حرفه ای خود را در پی تحقیق، مطالعه، تجربه و آموزش در استودیو شیشه گذرانده است.

برای او شیشه یک ماده بی انتها جذاب، رمز آلود و بی نظیر است. آثار او به عنوان میراث شیشه به ثبت رسیده است. و از سوی منتقدان و هنرمندان مورد تحسین قرار گرفته است. او در کار خود بسیار حرفه ایست و رزومه ای پر بار و نمونه کارهای بسیار زیبا دارد.


زهرا توتزاری اولین سازنده ی گنبد شیشه ای یا همان استین گلاس خم در ایران

اولین کسی که ساخت استین گلاس خم ( گنبد شیشه ای ) را در ایران انجام داد، زهرا توتزاری است. گنبد شیشه ای مهراز از نمونه کارهای جذاب اوست. که از تکنیک رنگ های کوره ای، نقاشی روی شیشه و شیشه استند گلاس در ساخت آن استفاده کرد. در ارومیه گنبد شیشه ای توسط شیشه رنگی ( شیشه تیفانی ) و نقوش ایرانی را به ثمر رساند. و در مسجد جابری گنبد شیشه ای در فضای مذهبی ایجاد کرد که تماما نمود معنویت و نورانیت است.

زهرا توت زاری علاوه بر گنبد شیشه ای در زمینه ساخت آینه دکوراتیو ( ایینه دکوراتیو ) هم مهارت دارد. ساخت آینه دکوراتیوی با گل هایی از شیشه های دست ساز مورانو بر روی یک شومینه، توسط اوانجام شد. همینطور دیواری را توسط آینه دکوراتیو ( ایینه دکوراتیو ) با طرح خط نستعلیق ایرانی و تکنولوژی واترجت تزئین کرد.

میتوانید در نمونه کارهای زهرا توتزاری با جزئیات بیشتر درباره آن ها مطالعه کنید و عکس کارها را مشاهده فرمایید. از جذابیت این اثر های هنری خاص بهره ببرید. و در دکوراسیون داخلی ساختمان های لوکس خود به کار ببرید.

استین گلاس چیست؟

همه ی ما دوست داریم که ساختمانمان جلوه ای زیبا و جذاب داشته باشد. از عوامل اصلی این جذابیت درب و پنجره ی ساختمان است. اکثر معماران به دنبال این هستند که این درب و پنجره ها را از لحاظ عملکرد به بهترین نحو انتخاب کنند. و کمتر کسی است که از آنها به عنوان مولفه های دکوراتیو استفاده کند. ولی در واقع ظاهر ساختمان جزء المان هایی است که باعث جذب مشتری می شود و استفاده از درب و پنجره های زیبا و دکوراتیو منجر به این مسئله می شود.

یکی از روش های دکوراتیو کردن این درب و پنجره ها استفاده از تکنیک استین گلاس است. شاید به این فکر کنید که این تکنیک فقط جنبه ی زینتی دارد و از لحاظ مقاومت ضعیف است. ولی باید بگوییم که شیشه های استین گلاس عایق حرارتی و صدا هستند. و البته در برابر ضربه هم بسیار مقاوم اند.

اکثر مردم وقتی اسم هنر استین گلس به گوششان میخورد یاد معماری های قدیمی و سنتی میفتند. فکر میکنند که این هنر فقط قابل استفاده در مکان های سنتی یا مذهبی است. اما این تکنیک قابل استفاده در انواع مکان ها و با انواع طرح ها ست. چه طرح های کلاسیک، چه سنتی، مذهبی، مدرن و هر آنچه که شما مد نظر داشته باشید.

اگر دوست دارید که خاص و متفاوت باشید، پیشنهاد میشود که تکنیک استین گلاس را از دست ندهید . زیرا این هنر جلوه ی بسیار زیبایی برای مکان مورد نظرتان ایجاد میکند و در واقع هنری همه پسند است.

Stein Glass

گنبد شیشه ای چیست؟

علاقه به استفاده از گنبد در اغلب معماری ها از زمان های قدیم وجود داشته است. و در اکثر معماری های قدیمی گنبد هایی در طرح ها و رنگ های مختلف مشاهده می شود. علاوه بر گنبد ها، استفاده از شیشه های رنگی و خوش رنگ و لعاب هم بسیار مرسوم بوده است.

یکی زیباترین نوع گنبد ها، گنبد شیشه ای استین گلاس یا گنبد تیفانی است. در ساخت این گنبد ها شیشه های استین گلاس به کار رفته است. و هیچگونه محدودیتی از لحاظ رنگ و طرح ندارند. در کل گنبد های شیشه ای تشکیل شده از طرح های بسیار زیبا و متفاوت هستند.

شاید به نظر بیاید که استفاده از استین گلس در گنبد شیشه ای امنیت را به خطر می اندازد. اما در این ساختار از تکه های ریز شیشه و مفتول های فلزی استفاده میشود که باعث امن بودن شیشه و مانع از هرگونه خطری است.

در ایران با اینکه هنرمندان زیادی به کار استین گلاس مشغول هستند اما تا سال های اخیر دست به ساخت گنبد شیشه ای نبرده بودند. تا اینکه اولین استین گلاس خم یا همان گنبد شیشه ای توسط زهرا توت زاری در یکی از پروژه های شمال تهران ساخته شد. پس از کار او هنرمندان زیادی گنبد ساختند ولی هیچکدام به ظرافت و زیبایی کار زهرا توتزاری نبود.

Stein Glass
Stein Glass

کاربرد آینه دکوراتیو چیست؟


یکی از مسائلی که همیشه مورد توجه افراد در منزل یا شرکتشان است، دکوراسیون داخلی مکان مورد نظرشان میباشد. شکل فضای داخلی منزل یا محل کارمان همیشه جزء مسائلی است که اهمیت زیادیبرایمان دارد و دوست داریم که جلوه ای زیبا و جذاب داشته باشد. استفاده از نقاشی یا کاغذ دیواری های جذاب و یا کف پوش های متفاوت، کاشی کاری های مدرن و کابینت های زیبا و … از دیزاین هایی است که کاملا مرسوم است.


ولی اگر به دنبال یک دکوراسیون داخلی متفاوت و خاص و جذاب هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از آینه دکوراتیو است. استفاده از آینه های دکوراتیو در دکوراسیونداخلی، به بزرگ جلوه دادن فضاهای کوچک کمک میکند . باعث بازتاب نور و ایجاد روشنایی بیشتر میشود. برای مرتفع نشان دادن دیوار ها و یا پوشاندن عیب آن ها مناسب است. همینطور باعث انتقالموثر انرژی و کارایی های دیگر میشود.

چرا از سقف نورگیر شیشه ای استفاده میکنیم؟

در بعضی ساختمان ها فضاهایی وجود دارد که از نور طبیعی بهره نمیبرند اما تکنیک های طراحی و دکوراسیون داخلی انقدر متنوع شده است که برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد.
علاوه بر آن شاید این فضا به عنوان بخش مهمی از ساختمان نیاز مند این باشد که طراحی زیبا و خاص داشته باشد. استفاده از سقف نورگیر شیشه ای برای رفع این گزینه ها، بسیار مناسب است. یا حتی در فضاهایی که ارتفاع سقف زیاد است و فضای زیر آن باید ستون کمتری داشته باشد، انتخاب اول طراحان ، سقف نورگیر شیشه ای است.
در این سقف های نورگیر شیشه ای از نقش و نگار های زیبا استفاده میشود که با عبور نور از آن ها این نقش ها به طور شگفت انگیزی در کف اتاق نمایان میشوند و حس و حال جالبی را ایجاد میکنند.

Stein Glass